Wpisy z kategorii 'Drukarki'

Mniej znane drukarki

Mniej znane drukarki Mniej znane drukarki
– drukarka iskrowa – drukowanie odbywa się na specjalnym papierze pokrytym folią aluminiową. Po powierzchni takiego papieru ślizga się rozgrzany drut, który przepala odpowiednie części folii aluminiowej
– drukarka termiczna – do druku wykorzystywany jest papier, który posiada zdolność do ciemnienia pod wpływem ciepła. Niestety po jakimś czasie druk z takiej drukarki zanika. Drukarka stosowana głównie w kasach fiskalnych.
– drukarka wierszowa – drukarka służąca jedynie do wydruku tekstów. Drukowanie odbywa się poprzez jednorazowy wydruk całej linii. Na obracającym się bębnie umieszczone zostały czcionki, które odbijają się odpowiednio na papierze. Dziś drukarka ta jest już praktycznie nieużywana
– drukarka rozetkowa – kolejna drukarka jedynie do tekstów. Posiada tarcze ze znakami, które odbijają się na papierze. Jest to ulepszona maszyna do pisania.
– drukarka termotransferowa – działa podobnie jak drukarka igłowa. Jednak w tym wypadku taśma z tuszem jest jednorazowa (tylko na jeden wydruk). Specjalne grzałki umieszczone na głowicy powodują przeniesienia barwnika z taśmy, pod wpływem ciepła, na papier.
– drukarka termosublimacyjna – w przypadku tej drukarki stosuje się specjalną taśmę nasączoną woskiem. Wysoka temperatura powoduje przeniesienie wosku na papier. Drukarka charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wydruku.

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa Inspiracją do powstania tego typu drukarki była maszyna do pisania. Druk przenoszony jest na papier dzięki taśmie nasączonej tuszem, dokładnie takiej samej jak w starych maszynach do pisania. Tekst generowany jest przez specjalne głowice. Głowice te wyposażone są w system igłowy (najczęściej 9 lub 24 igły). Odpowiednie igły, w zależności od drukowanego w danym momencie elementu, uderzają w taśmę nasączoną tuszem i odbijają w tej sposób małe punkty na papierze tworząc ostatecznie odpowiednią literę. Łatwo zauważyć, że tekst był drukowany na takiej drukarce, ponieważ widać jak każdy symbol składa się z malutkich punkcików. Drukarka ta z racji występowania taśmy z tuszem może drukować tylko w jednej barwie. Zdecydowanie nie nadaje się do drukowania obrazów oraz dodatkowo jest bardzo głośna. Jednak jej prostota sprawia, że nie posiada dużych wymagań co do papieru i nie zużywa dużo atramentu. Pomimo bardzo starej konstrukcji są one wykorzystywane do dziś. Mają główne zastosowanie w kasach fiskalnych do drukowania paragonów i faktur.

Ploter

Ploter Ploter jest bardzo wyspecjalizowaną drukarką służącą do wydruku wszelkiego rodzaju rysunków technicznych i graficznych, precyzyjnych map, projektów architektonicznych i wielu innych precyzyjnych form. Charakteryzuję się on bardzo wysoką jakością wykonanych wydruków i dużą precyzją. Oprócz wykorzystania do druku papieru lub folii posiada on możliwość użycia specjalnych materiałów światłoczułych. Wydruk na materiale światłoczułym odbywa się za pomocą specjalnej diody laserowej. Do zwykłego wydruku drukarka używa specjalnych pisaków filcowych wypełnionych różnymi kolorami oferując w ten sposób pełną gamę barw. Z względu na charakter specjalistycznych wydruków, ploter może drukować na zwykłych małych kartkach papieru, a kończąc na arkuszach osiągających po kilka metrów długości i szerokości. Aby tak wielkie arkusze nie przesuwały się podczas druku, wałki prowadzące papier w ploterze posiadają ładunek elektrostatyczny utrzymujący papier na swoim miejscu. Wadą plotera jest jego wielkość, jednak przy możliwości druku na takich wielkich formatach jest to zrozumiałe. Ploter dokonuje wydruków z komputera.

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa Druk w tych drukarkach odbywa się dzięki specjalnemu tonerowi. Toner to specjalnie przygotowany barwny proszek a jego cząstki są umieszczane na papierze. Sam wydruk jest dość skomplikowanym procesem. Drukarka wyposażona jest w specjalny światłoczuły wałek, który naświetlany jest światłem lasera. Naświetlane są tylko odpowiednie części wałka, dzieki czemu miejsca te tracą swój ładunek elektryczny. W zależności od typu drukarki miejsca naświetlone mogą stanowić miejsca do zadruku lub takie które mają pozostać czyste. Po naświetleniu wałka cząstki tonera przenoszą się na naświetlone/nienaświetlone (w zależności od typu) rejony. Następnie poprzez kontakt wałka z papierem cząstki tonera, znajdujące się na wałku, są przenoszone na papier. Dalej następuje utrwalenie wydruku oraz czyszczenie wałka. Pomimo tego, że proces wydaje się bardzo skomplikowany, drukują one z ogromną prędkością (większą niż drukarki atramentowe) i mają bardzo dobrą jakość wydruku. Toner w drukarce wystarcza na dość długo jednak jego koszt jest dość wysoki.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa Drukarki atramentowe, jak wskazuje sama nazwa, wykorzystują do druku atrament. Drukarka wyposażona jest w specjalne kartridże wypełnione atramentem. Sam druk odbywa się dzięki systemowi mikroskopijnych dysz. Malutkie krople atramentu wystrzeliwane są przez dysze na papier tworząc wydruk. Większość drukarek atramentowych umożliwia kolorowy wydruk. Z tego względu wyposażona jest w dwa kartridże: jeden napełniony czarnym atramentem, natomiast drugi zawiera 3 kolory atramentów (cyjan, karmazyn oraz żółty). Druk kolorowy odbywa się poprzez odpowiednie zmieszanie tych barw w celu utworzenia żądanego koloru (CMYK). Do drukarek atramentowych produkowane są również specjalne tusze fotograficzne, które mają poprawiać jakość wydruku zdjęć i obrazów. Tusze te są jaśniejsze, posiadające zwiększoną paletę barw przez co drukowane obrazy są bardziej żywe. Drukarka charakteryzuje się dość dobrą jakością oraz przyzwoitą prędkością wydruku. Niestety, w szczególności w przypadku tanich modeli, jest ona bardzo nieekonomiczna. Wykorzystują więcej tuszu niż jest to potrzebne do dobrej jakości wydruku, a sam tusz jest bardzo drogi (w szczególności do wydruków w kolorze).

Drukarka sieciowa

Drukarka sieciowa Drukarka sieciowa to drukarka która ma za zadanie obsłużenie więcej niż jednego komputera. To rozwiązanie pozwala ułatwić życie i zmniejszyć koszty. Drukarka ma największe zastosowanie w biura gdzie komputery zazwyczaj podłączone są do jednej sieci. W normalnych warunkach należałoby wyposażyć każdy komputer w osobną drukarkę lub za każdym razem dane do wydruku wysyłać na komputer połączony z drukarką, po czym otwarcie danych na drugim komputerze i wydruk. Pierwsza możliwość stanowi ogromny wydatek finansowy, natomiast druga wprowadza niepotrzebne zamieszanie w biurze. Drukarka sieciowa potrafi obsłużyć całą sieć komputerów. Są to zazwyczaj drukarki dośc znacznie ulepszone. Posiadają one dużo większe pojemniki z tuszem lub większe tonery, powiększone podajniki papieru oraz ogólnie zwiększona szybkość pracy. W ten sposób drukarka może mieć załadowany podajnik nawet do 3000 sztuk usprawniając grupowe użytkowanie. Drukowany dokument jest przesyłany bezpośrednio do drukarki i od razu drukowany.