Wpisy z kategorii 'Karty rozszerzeń'

Kontrolery

Kontrolery Kontrolery zapewniają prawidłową pracę różnego rodzaju urządzeń wchodzących w skład komputera (choć nie tylko tych, które znajdują się w jego wnętrzu). Odpowiadają one za ich kontrolę i regulację wykonywanej pracy. Kontrolerów występuje bardzo wiele, jednak można je podzielić na dwie zasadnicze grupy: kontrolery wewnętrzne oraz kontrolery zewnętrzne. Kontrolery wewnętrzne to takie, które znajdują się wewnątrz naszego komputera. Są to np. kontrolery na stałe wbudowane w płytę główną lub takie, które do niej dołączamy za pomocą specjalnych portów i kart rozszerzeń. Natomiast zewnętrzne kontrolery to takie, które znajdują się poza obudową naszego komputera. W tym wypadku są one podłączane za pomocą różnych portów zewnętrznych, np. USB, COM lub PCIMCA w laptopach. Kontrolery odpowiadają np. za prawidłową pracę dysków twardych, napędów optycznych, za dobrą komunikację urządzeń poprzez porty takiej jak np. USB. Karta rozszerzeń z kontrolerami może również wyposażyć nas w dodatkowe porty. Posiadamy np. tylko dwa porty USB w komputerze a potrzebujemy minimum trzech. Wystarczy kupić odpowiednią kartę rozszerzeń z kontrolerami USB i zamontować ją w komputerze.

Karta graficzna

Karta graficzna Karta graficzna powstała, aby zapewnić komunikację monitora z komputerem. Przechowuje ona informacje o obrazie jaki ma zostać wyświetlony na ekranie i steruje odpowiednio samym monitorem. Działanie pierwszych kart graficznych ograniczało się jedynie do wyświetlania znaków alfabetu łacińskiego. W miarę rosnącego postępu technologicznego karty przechodziły ciągłe rewolucje. Zaczęły się pojawiać kolory, akceleracja 2D a następnie 3D, funkcje przyśpieszające pracę wielu programów. Dziś karty te oprócz wspomnianych już funkcji oferują mnóstwo nowinek technologicznych umożliwiających zbliżanie się obrazu wyświetlanego na monitorze do ideału, czyli takiego jaki widzimy w otaczającym nas świecie. Każda karta graficzna składa się z: procesora graficznego, pamięci obrazu, pamięci ROM, przetwornika cyfrowo-analogowego, interfejsów na slocie karty oraz interfejsów umożliwiających wymianę danych między kartą a resztą komputera. Procesor graficzny stanowi najważniejszy element, ponieważ steruje on pracą wszystkich pozostałych podzespołów.

Modem

Modem Modemy pozwalają na podłączenie się do internetu z wykorzystaniem linii telefonicznej. Sygnał znajdujący się w kablu telefonicznym jest sygnałem cyfrowym, dlatego modem ma za zadanie przetworzenie sygnału cyfrowego na analogowe sygnały elektryczne i odwrotnie. Modem pozwala również na swobodne łączenie ze sobą komputerów, które znajdują się w dużej odległości od siebie. W początkach historii modemy były urządzeniami akustycznymi. Pakiety danych odbieranych przez modem zamieniane była na krótkie dźwięki o niskiej częstotliwości. Z tego względu modemy te były dodatkowo wyposażane w głośnik i mikrofon. Obecnie modemy akustyczne wyszły kompletnie z użycia i zastąpione zostały modemami elektrycznymi, które generują impulsy energetyczne bezpośrednio wysyłane do kabla telefonicznego. Nie ma już potrzeby generowania specjalnych dźwięków. Niestety jeśli korzystamy z internetu ze zwykłej sieci telefonicznej nigdy nie osiągniemy wspaniałych wyników transferowych. Maksymalna prędkość w takim wypadku wynosi zaledwie 56kb/s. Istnieją oczywiście sieci telefoniczne umożliwiające dostęp do szybkiego internetu, jednak ich działanie jest uwarunkowane instalacją w centralach telefonicznych dodatkowych urządzeń. Zwiększa to ogólne koszty jakie ponosi użytkownik za korzystanie z internetu.

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa Karta dźwiękowa jest odpowiedzialna za rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku na naszym komputerze. Obecnie większość płyt głównych jest wyposażona w tzw. zintegrowaną kartę dźwiękową, czyli układ na stałe wbudowany do konstrukcji płyty głównej. Zintegrowana karta dźwiękowa w zupełności wystarcza dla amatorskich potrzeb. Dla osób, które zajmują się profesjonalną obróbką dźwięku, melomanów i wszelkich wielbicieli idealnego dźwięku istnieją karty dźwiękowe stanowiące właśnie karty rozszerzeń. Zazwyczaj karty te są wpinane do płyty głównej za pomocą specjalnego slotu PCI. Istnieją jednak również zewnętrzne karty dźwiękowe podłączane poprzez USB. Są one kierowane głównie do osób, które nie mają już wolnego slotu na kartę dźwiękową lub dla posiadaczy laptopów. Karty dźwiękowe zbudowane są zazwyczaj z następujących elementów: generator dźwięku, przetworniki A/C i C/A (rejestracja i odtwarzanie dźwięku), wzmacniacz wyjściowy, mikser dźwięku (łączy dźwięki z różnych źródeł), interfejsu midi (zapewnia komunikację karty z instrumentami muzycznymi) oraz interfejsu zapewniającego poprawną komunikację z komputerem.

Karta telewizyjna

Karta telewizyjna Karta telewizyjna to karta rozszerzeń będąca urządzeniem wejścia/wyjścia w komputerze. Jej podstawowym zadaniem jest umożliwienie odbioru telewizji i wyświetlanie obrazu na ekranie monitora komputerowego. Obsługuje ona naziemne odbiorniki telewizyjne, telewizję satelitarną a nawet telewizję cyfrową. Oprócz odtwarzania obrazu telewizyjnego karta może go przetwarzać i rejestrować. Obecnie karty telewizyjne wyposażane są w wiele rozmaitych wejść i wyjść analogowych co pozwala na podłączenie do niej różnorodnych urządzeń dodatkowych (np. video, telewizor albo konsole gier telewizyjnych). Z pomocą karty telewizyjnej możemy zapisywać oglądane przez nas sekwencje video na dysku komputera i poddawać je drobnym obróbkom. Dziś, co ciekawe, większość kart graficznych posiada proste wbudowane układy kart telewizyjnych. Pozwalają one np. na podłączenie do karty graficznej telewizora i wyświetlanie obrazu z komputera na ekranie odbiornika telewizyjnego. Ostatnio na rynku zaczęły się również pojawiać specjalne tunery telewizyjne z możliwością podłączenia do komputera i współpracy z nim. Komunikacja między komputerem tunerem odbywa się za pomocą portu USB.

Karta sieciowa

Karta sieciowa Karta sieciowa jest kartą rozszerzeń umożliwiającą podłączenie do internetu, choć nie tylko. Przetwarza ona pakiety danych dostarczane z zewnątrz na sygnały odczytywane przez komputer. Ponieważ głównym zadaniem kart sieciowych jest umożliwienie uzyskania połączenia internetowego posiadają one swój unikalny numer seryjny nadawany przez producenta zwany adresem MAC. Adres ten jest zazwyczaj na stałe zapisany w pamięci karty jednak istnieje również możliwość ręcznej zmiany tego adresu. Karta sieciowa umożliwia podłączenie tylko i wyłącznie za pomocą kabla. Oprócz dostarczania interentu do komputera, za pomocą tej karty można tworzyć np. domowe lub biurowe sieci komputerowe. Połączone w ten sposób ze sobą komputery, komunikują się bezpośrednio, umożliwiając bezproblemową wymianę danych między nimi. Istnieją również karty sieciowe umożliwiające bezprzewodową komunikację z internetem oraz innymi komputerami. Są to popularne karty wi-fi. Karty sieciowe potrafią w jednym momencie obsługiwać tylko jeden standard sieciowy.

Karta rozszerzeń

Karta rozszerzeń Karty rozszerzeń to elektroniczne układy drukowane na specjalnych płytkach. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększanie funkcjonalności naszego komputera. To dzięki nim możemy wyposażyć nasz komputer w kilka dodatkowych, brakujących złączy, lub poprawić jego moc obliczeniową. Karty rozszerzeń komunikują się z komputerem za pomocą specjalnych złączy. W komputerze karta musi zostać zamontowana w odpowiednim porcie rozszerzeń. Różne karty mogą mieć różne złącza, więc wymagają posiadania wielu rodzajów portów rozszerzeń w komputerze. Obecnie najpopularniejszymi kartami rozszerzeń są: karty graficzne, karty dźwiękowe (muzyczne), karty sieciowe, modemy, karty telewizyjne oraz specjalne kontrolery. Każda z tych kart poszerza funkcjonalność naszego komputera, a niektóre mogą polepszyć jego osiągi. Obecnie niektóre z kart rozszerzeń są wręcz konieczne do poprawnego użytkowania i montowane standardowo. Wiele z nich jest nawet na stałe wbudowane do komputera. Są to tzw. zintegrowane układy (np. karta graficzna lub karta dźwiękowa).