Wpisy z kategorii 'Przeglądarki internetowe'

Maxthon

Maxthon Maxthon oparty jest na silniku Trident używanym przez Microsoft w przeglądarce Internet Explorer. Jest to nakładka na przeglądarkę Microsofu usprawniająca jej wydajność i poszerzająca funkcjonalność o szereg dodatkowych opcji. Maxthon jest skierowany do uzytkowników korzystających ze starszych wersji Internet Explorera. Przeglądarka zapewnia wiele dodatkowych opcji, m.in.: obsługę gestów myszy, system zakładek, filtry reklam, czytnik RSS, obsługę skórek, menedżer pobierania plików, narzędzie do robienia zrzutów ekranu oraz co najważniejsze jest znacznie bezpieczniejsza i dużo bardziej wydajna niż IE. Przeglądarka jest całkowicie darmowa i posiada bardzo wiele wersji językowych, w tym polską. Niestety przeglądarki oparte na silnikach Trident jeszcze długo nie będą idealne ze względu na wiele błędów jakie posiada silnik Trident. Niewątpliwą cechą takich przeglądarek jest duża tolerancja dotycząca kodu witryn www. Strony posiadające poważne błędy w kodzie często bardzo nieprawidłowo wyświetlają się w innych przeglądarkach, natomiast tu zazwyczaj nie ma z tym problemu. Przeglądarka ma bardzo niewielkie wymagania systemowe, a do poprawnej pracy wymaga zainstalowanego Internet Explorera w wersji minimum 6. To jest jednocześnie jej wadą. Internet Explorer występuje jedynie na platformach windowsowych co uzależnia Maxthona jedynie od tego systemu operacyjnego. Wersje na system Linux lub Mac OS nie istnieją.

Google Chrome

Google Chrome Google Chrome to bardzo młoda przeglądarka. Jej premiera odbyła się w drugiej połowie 2008 roku i już dzień po premierze przeglądarka znalazła się na czwartym miejscu najpopularniejszych przeglądarek. Obecnie Chrome został wydany jedynie na platformy windowsowe jednak trwają prace nad wersjami pod systemu Linux i Mac OS. Co ciekawe przeglądarka nie powstała zupełnie od nowa, na nowym kodzie. Jej kod został oparty na innych aplikacjach tego typu dzięki rozwiązaniom open source’owym (m.in. Mozilla Firefox). Z tego właśnie powodu w pierwszych dniach istnienia przeglądarki Chrome w statystykach był widoczny i rozpoznawany jako Firefox. Przeglądarka jest szybka a do tego posiada bardzo niewielkie wymagania systemowe. Nie zabiera znacząco zasobów komputerowych. Jej poważną wadą jest instalacja razem z przeglądarką aplikacji Google Update. Aplikacja ta pozostaje już w systemie na stałe, ponieważ nie usuwa się razem z przeglądarką Chrome. Aplikacja Google Update ma za zadanie tworzenie furtek w innych przeglądarkach obchodzących jej zabezpieczenia. Na szczęście aplikację tę można w łatwy sposób wyłączyć.

Udział przeglądarek w rynku

Udział przeglądarek w rynku Użycie przeglądarek na rynku jest dość trudne do dokładnego oszacowania. Wiadome jest że od wielu lat Internet Explorer wiódł zdecydowany prym i nikt nie był w stanie mu zaszkodzić. Ostatnio jednak Internet Explorer Microsoftu zaczyna tracić coraz większą część rynku, głownie na rzecz Firefoxa. Tak przedstawia się pierwsze 6 najpopularniejszych przeglądarek na świecie (dane według www.netapplications.com z marca 2009):
1. Internet Explorer – 66.82%
2. Firefox – 22.05%
3. Safari – 8.23%
4. Chrome – 1.23%
5. Opera – 0.70%
6. Netscape – 0.69%

Co ciekawe sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej na rynku w naszym kraju. Tu Internet Explorer toczy już zacięta walkę z Firefoxem na bardzo wysokim poziomie. Obie przeglądarki stale zmieniają się miejscami lidera. Tak przedstawia się pierwsze 8 najpopularniejszych przeglądarek w Polsce (dane według ranking.pl z kwietnia 2009):

1. Firefox – 45.8%
2. Internet Explorer – 44.2%
3. Opera – 8.2%
4. Chrome – 1%
5. Safari – 0.4%
6. Mozilla Suite – 0.1%
7. Opera Mini – 0.1%
8. SeaMonkey – 0.1%
Jeśli chodzi o silniki przeglądarek to zdecydowanie najpopularniejszy jest Trident, co wynika z przewodnictwa Internet Explorera na rynku światowym. Za Tridentem znajdują się w kolejności: Gecko, WebKit/KHTML, Presto.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa Przeglądarka internetowa jest programem komputerowym, którego głównym zadaniem jest wyświetlanie stron internetowych, pobieranie plików oraz odtwarzanie multimediów. Do poprawnej komunikacji przeglądarki internetowe zazwyczaj korzystają z protokołów HTTP, w niektórych przypadka używane są również protokoły FTP, HTTPS i Gopher. Dziś na rynku przeglądarek internetowych toczy się zacięta wojna o użytkowników. Za przeglądarkę dobrą można uznać taka, która obsługuje technologie takie jak: HTTP, HTTPS, XML, HTML, arkusze stylów CSS, ciasteczka, Flash, Java i JavaScript oraz najpopularniejsze formaty plików graficznych. W celu przyciągnięcia do siebie użytkowników, programiści oferują w przeglądarkach wiele dodatkowych funkcji mających ułatwić korzystanie z internetu. Do takich funkcji należą miedzy innymi: menedżery pobierania plików, zapamiętywanie haseł i loginów, gesty myszy oraz skróty klawiaturowe, filtry reklamowe, wyświetlanie stron w postaci zakładek, czytniki RSS, wbudowane programy odpowiadające za obsługę poczty elektronicznej, silniki przyspieszające wyświetlanie stron www oraz wiele, wiele innych.

Znaczenie Internetu w dzisiejszym świecie

Znaczenie Internetu w dzisiejszym świecie Internet w obecnych czasach to chleb powszedni i nikt z nas nie jest już w stanie obyć się bez tego narzędzia pracy i rozrywki. Czy jest to oglądanie filmów, czy też czytanie aktualnych wiadomości z kraju i ze świata, bądź porozumiewanie się z innymi ludźmi na całym świecie, do wszystkich tych czynności Internet jest nam niezbędny. Większość populacji ludzkiej na co dzień korzysta z Internetu, zapoznaje się z nowinkami światowymi, robi zakupy przez Internet oraz prowadzi swoje firmy za pomocą stron internetowych. Internet stał się ważnym narzędziem pracy dla małych i dużych firm, niezależnie od ich wielkości jest wykorzystywany na skalę międzynarodową. To właśnie dzięki Internetowi można w krótkim czasie załatwić wiele transakcji, których zrealizowanie osobiście mogłoby zająć cały dzień. Przedsiębiorąca już nie musi jechać do banku i wypłacać pracownikom gotówki, wystarczy, że zrobi przelewy przez internetowe konto bankowe. Tak jest z większością spraw formalnych, które niegdyś były załatwiane osobiście i trwały kilka godzin, dziś przy pomocy Internetu realizowane są bardzo szybko.

Opera browser

Opera browser Opera na rynku przeglądarek zajmuje dziś 3 miejsce i to nie bez powodu. Opera jest swego rodzaju pakietem programów internetowych i jednym z jego elementów jest właśnie przeglądarka. Pozostałe elementy pakietu to: klient poczty elektronicznej, menedżer pobierania plików, obsługa BitTorrent, widżety, notes elektroniczny, klient IRC oraz czytnik kanałów RSS. Początkowo Opera była wydawana na licencji shareware, jednak od 2005 jest już w pełni darmowa i dostępna dla każdego. Opera posiada również swoją wersję na telefony komórkowe zwaną Operą Mini. Wersja ta cieszy się ogromną popularnością ze względu na innowacyjne rozwiązanie dotyczące szybkości i ilości pobieranych danych. Gdy użytkownik chce otworzyć stronę internetową jej zawartość jest najpierw pobierana przez serwery opery, tam następuje kompresja strony i wysłanie skompresowanej paczki do użytkownika. Po odebraniu paczki przeglądarka rozpakowuje stronę w telefonie. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie zmniejsza się ilość pobieranych danych z internetu oraz rośnie szybkość samego przeglądania. Ostatnio Opera Mini doczekała się swojej wersji na komputer zwanej Opera Turbo. Przeglądarka ta jest jeszcze w fazie testów i skierowana jest do osób korzystających z mobilnego internetu na komputerach. Jej działanie jest identyczne jak w przypadku Opery Mini.

Internet Explorer

Internet Explorer Internet Explorer jest oparty na silniku Trident. Jest to przeglądarka, która posiada najbardziej skrajne opinie na świecie. Przez jednych uwielbiania, przez innych wręcz znienawidzona. Nie da się jednak ukryć, że jest to przeglądarka posiadającą wiele błędów i pomimo jest stałego ulepszania najważniejsze wady są wciąż pomijane. Dlaczego więc przeglądarka ta jest aż tak popularna? Powód tego jest dość prosty. Internet Explorer jest wyrobem firmy Microsoft, która również posiada w gamie swoich produktów serię znanego systemu operacyjnego Windows. Przeglądarka ta stanowi integralny dodatek do tego systemu, a sam Windows jest najpopularniejszym obecnie systemem na świecie. Przeglądarka została zaprezentowana po raz pierwszy w roku 1995 i wersja ta nie miała obsługi polskich znaków. Internet Explorer był i jest stale ulepszany i w luty roku 2009 doczekał się swojej kolejnej, ósmej już z rzędu, wersji. Ciekawą opcją tej przeglądarki jest system wtyczek. Wtyczki nie są jedynie wydawane przez producenta samej przeglądarki, ale mogą je również tworzyć osoby trzecie. Dzięki czemu można dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb.