Wpisy z kategorii 'Komputery przenośne'

Zalety laptopów

Zalety laptopów Podstawową zaletą laptopów jest ich ogromna mobilność. Waga nie przekraczające 4kg pozwala na przenoszenie komputera w dowolne miejsce i użytkowanie go nawet na kolanie. Laptopy posiadają wbudowane większość użytecznych urządzeń znanych z komputerów stacjonarnych (porty USB, napędy i nagrywarki DVD/CD, karty sieciowe, modemy) co sprawia że są one bardzo funkcjonalne. Dodatkowo takie technologie jak IRDA, bluetooth, wi-fi czy nawet GPS wbudowane w laptopa pozwalają na komunikację z wieloma urządzeniami zewnętrznymi i bezproblemowy dostęp do internetu. Dodatkowe porty pozwalają na podłączenie zewnętrznej, wygodniejszej, klawiatury i myszki. Wiele z tych komputerów posiada wyjścia na zewnętrzne monitory, rzutniki multimedialne co pozwala na prowadzenie prezentacji w każdym miejscu. Czasem laptopy są wyposażane nawet w porty DVI i HDMI. Ważnym aspektem laptopów jest oszczędnośc energii elektrycznej. Praca z laptopem na zasilaniu sieciowym zużywa znacznie mniej energii elektryczne niż w przypadku komputera stacjonarnego.

Historia laptopa

Historia laptopa Pierwszymi komputerami przenośnymi, będącymi ojcami współczesnych laptopów, były takie maszyny jak Osborne 1 lub Macintosh Portable. W tamtych czasach (komputer Osborne 1 powstał w roku 1981) zastosowane akumulatory posiadały budowę kwasowo-ołowiową. Ich żywotność była niewielka, a waga pozostawiała wiele do życzenia. Z tego powodu pierwsze komputery przenośne ważyły od 9 do 14 kg co nie jest najlepszym wynikiem. Waga współczesnych laptopów zamyka się zazwyczaj w granicy 1 do 4 kilogramów. I właśnie dzięki niewielkiej wadze komputery te zostały nazwane laptopami. Laptop to z angielskiego złożenie dwóch słów: lap-kolana oraz to-na górze/wierzchu, czyli komputer który można używać na kolanach. W 1979 roku powstał pierwszy komercyjny laptop Grid Compass Computer 1109. Jego obudowa zrobiona była z magnezu, miał podświetlany wyświetlacz oraz 340kB pamięci RAM. Urządzenie było wykorzystywane przez NASA a jego cena wynosiła bagatela około 10000 USD. Dziś laptopy posiadają o wiele lepsze parametry a cena staje się w miarę przystępna. Przyzwoitego, multimedialnego laptopa można kupić nawet za około 2000zł.

Wirusy pasożytnicze

Wirusy pasożytnicze Najważniejszą cechą wirusa pasożytniczego jest wykorzystanie swojej zainfekowanej ofiary do dalszego rozsyłania i zarażania innych komputerów. Wirusy te zagnieżdżają się wewnątrz pliku systemowego uszkadzając go. Pliku takiego nie da się już naprawić i jedyną możliwością pozostaje zamiana pliku źródłowego (uszkodzonego) na swój zdrowy odpowiednik. Plik zainfekowany w ten sposób służy właśnie do dalszego transportu w sieci internetowej. Wirusy pasożytnicze mogą lokować się w różnych obszarach kodu infekowanego pliku. Najczęstsze formy edycji kodu to:
– Lokowanie na końcu kodu i tworzenie na początku kodu odsyłacza do wirusa
– Całkowite nadpisywanie pliku, czyli kasowanie starego kodu i pozostawianie jedynie kodu wirusa
– Lokowanie w pustych miejscach kodu. Obszary takie zazwyczaj są wypełnione samymi zerami i stanowią łatwy cel do nadpisania. Co ciekawe taka ingerencja w kod nie powoduje uszkodzenia samego pliku źródłowego, co utrudnia wykrycie takiego wirusa.
– Trudne do napisania i bardzo rzadkie wirusy, które potrafią umieszczać swój kod w dowolnym miejscu infekowanego pliku.

Palmtopy

Palmtopy Palmtopy to malutkie, mieszczące się w dłoni, komputery. Nazywane są często PDA z angielskiego skrótu Personal Digital Assistant, czyli osobisty komputer kieszonkowy. Palmtopy nie posiadają pełnej funkcjonalności komputera, ponieważ początkowo powstały one jako swoisty elektroniczny organizer, kalendarz. Posiadają one podstawowe funkcje takie jak kalendarz, kalkulator, prosty edytor tekstowy, książka adresowa itp. Dziś ich funkcjonalność zaczyna się powiększać o odtwarzacze MP3, dyktafony, aparaty i kamery cyfrowe, obsługę GSM oraz internetu co tworzy z nich małe centra multimedialne. Standardowo znaczącą większość PDA zajmuje dotykowy ekran, który jest wyposażony w specjalny rysik do jego obsługi. Palmtop może wyświetlić na ekranie wirtualną klawiaturę dzięki której możemy wpisywać teksty, jednak rozpoznaje on też pismo odręczne. Palmtop ma zapewnioną komunikację z innymi urządzeniami poprzez porty podczerwieni, bluetooth oraz wi-fi. Oczywiście każdy palmtop posiada możliwość instalacji własnego oprogramowania zgranego z innego komputera lub ściągniętego z internetu. PDA są zasilane akumulatorami oraz posiadają specjalnie zaprojektowane systemy operacyjne np. Windows Mobile.

Generowanie wirusów

Generowanie wirusów W internecie można znaleźć mnóstwo tak zwanych generatorów wirusów. Są to przyjazne użytkownikowi programy pozwalające na stworzenie własnego wirusa od podstaw. Generatory te zostały opracowane w taki sposób, aby praktycznie każdy kto ma jako takie pojęcie o komputerze mógł stworzyć swój własny wirus komputerowy. Generatory te są oczywiście napisane w asemblerze i w takim również języku programowania tworzą efekt końcowy czyli wirus komputerowy. Program zbudowany jest modułowo. W poszczególnych etapach tworzenia wirusa użytkownik dostosowuje jego parametry, czyli między innymi rodzaj wykonywanego przez wirus działania oraz zakres plików jakie mają być infekowane na komputerze „ofiary”. Dodatkowo, co niestety jest najgorsze, generatory te sprawują również rolę samouczka. Oprócz samego programu generator tworzy w asemblerze źródła, które pozwalają twórcy na dokładnie przeanalizowanie kodu i ewentualną naukę. Istnieje wiele generatorów wirusów komputerowych. Najpopularniejsze z nich to m.in.: Instant Virus Production Kit, Phalcon-Skism Mass Produced Code Generator oraz G Squared.

Wady laptopów

Wady laptopów Podstawową wadą notebooków jest dość duża awaryjność oraz małe możliwości rozbudowy lub ulepszenia poszczególnych podzespołów. Awaryjność wynika z dużego zagęszczenia elementów laptopa i ich miniaturyzacji. Przyczynia się to do większego nagrzewania się tych elementów a co za tym idzie proces odprowadzenia ciepła staje się trudniejszy. Dodatkowo laptop z racji swej mobilności jest narażony na częste wstrząsy podczas przenoszenia co również może mieć negatywny skutek. W przypadku rozbudowy komputera możemy wymienić lub ulepszyć tylko to co przewidział producent. Zazwyczaj jest to tylko procesor, dysk twardy, pamięć RAM i ewentualnie napęd optyczny. Zmiana pozostałych podzespołów jest często niemożliwa. Niektóre modele laptopów posiadają nawet wlutowany na stałe procesor. Zaletą laptopa jest jego niski pobór prądu co jednocześnie stanowi wadę. Obniżenie napięć w komputerze wymaga zmniejszenia parametrów wydajnościowych poszczególnych podzespołów. Cena może być wadą dla pewnej grupy użytkowników. Dla zwykłych użytkowników, którzy nie wymagają od komputera ogromnej mocy obliczeniowej cena jest przystępna, jednak jeśli chcemy komputer do zaawansowanych gier lub grafiki komputerowej koszt zaczyna wzrastać diametralnie i laptop pozostaje w tyle za swoim wydajnościowym odpowiednikiem stacjonarnym. Pewną niedogodnością jest krótka żywotność baterii szczególnie widoczny, kiedy dużo z niej korzystamy.

Charakterystyka komputerów przenośnych

Charakterystyka komputerów przenośnych Przenośne komputery to miniaturowe, łatwe w transporcie urządzenia. W początkach miniaturyzacji komputerów podzielono je na 2 klasy: laptopy i notebooki. Laptop był komputerem dość dużym i ciężkim natomiast notebook stanowił lekkie, łatwe w transporcie urządzenie. Dzisiaj różnica ta zanikła a obie nazwy stosuje się zamiennie. Ciągły rozwój technologiczny powoduje, że laptopy przestają być uważane za marne odpowiedniki swoich wersji PC, posiadające niską moc obliczeniową. Stały się one poważną konkurencją dla komputerów biurkowych a ich popularność i sprzedaż nieustannie rośnie. W USA w roku 2005 laptopy po raz pierwszy w historii zanotowały większą sprzedaż niż komputery stacjonarne i tendencja ta zaczęła przenosić się na cały świat. Oprócz laptopów istnieją również dużo mniejsze komputery przenośne, jednak nie posiadają one tak dużej mocy obliczeniowej i tworzone są zazwyczaj do obsługi specyficznych zadań. Do tego rodzaju mini komputerów przenośnych zalicza się palmtopy oraz urządzenia smartphone.