Wpisy z Październik, 2014

Mniej znane drukarki

Mniej znane drukarki Mniej znane drukarki
– drukarka iskrowa – drukowanie odbywa się na specjalnym papierze pokrytym folią aluminiową. Po powierzchni takiego papieru ślizga się rozgrzany drut, który przepala odpowiednie części folii aluminiowej
– drukarka termiczna – do druku wykorzystywany jest papier, który posiada zdolność do ciemnienia pod wpływem ciepła. Niestety po jakimś czasie druk z takiej drukarki zanika. Drukarka stosowana głównie w kasach fiskalnych.
– drukarka wierszowa – drukarka służąca jedynie do wydruku tekstów. Drukowanie odbywa się poprzez jednorazowy wydruk całej linii. Na obracającym się bębnie umieszczone zostały czcionki, które odbijają się odpowiednio na papierze. Dziś drukarka ta jest już praktycznie nieużywana
– drukarka rozetkowa – kolejna drukarka jedynie do tekstów. Posiada tarcze ze znakami, które odbijają się na papierze. Jest to ulepszona maszyna do pisania.
– drukarka termotransferowa – działa podobnie jak drukarka igłowa. Jednak w tym wypadku taśma z tuszem jest jednorazowa (tylko na jeden wydruk). Specjalne grzałki umieszczone na głowicy powodują przeniesienia barwnika z taśmy, pod wpływem ciepła, na papier.
– drukarka termosublimacyjna – w przypadku tej drukarki stosuje się specjalną taśmę nasączoną woskiem. Wysoka temperatura powoduje przeniesienie wosku na papier. Drukarka charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wydruku.

Kontrolery

Kontrolery Kontrolery zapewniają prawidłową pracę różnego rodzaju urządzeń wchodzących w skład komputera (choć nie tylko tych, które znajdują się w jego wnętrzu). Odpowiadają one za ich kontrolę i regulację wykonywanej pracy. Kontrolerów występuje bardzo wiele, jednak można je podzielić na dwie zasadnicze grupy: kontrolery wewnętrzne oraz kontrolery zewnętrzne. Kontrolery wewnętrzne to takie, które znajdują się wewnątrz naszego komputera. Są to np. kontrolery na stałe wbudowane w płytę główną lub takie, które do niej dołączamy za pomocą specjalnych portów i kart rozszerzeń. Natomiast zewnętrzne kontrolery to takie, które znajdują się poza obudową naszego komputera. W tym wypadku są one podłączane za pomocą różnych portów zewnętrznych, np. USB, COM lub PCIMCA w laptopach. Kontrolery odpowiadają np. za prawidłową pracę dysków twardych, napędów optycznych, za dobrą komunikację urządzeń poprzez porty takiej jak np. USB. Karta rozszerzeń z kontrolerami może również wyposażyć nas w dodatkowe porty. Posiadamy np. tylko dwa porty USB w komputerze a potrzebujemy minimum trzech. Wystarczy kupić odpowiednią kartę rozszerzeń z kontrolerami USB i zamontować ją w komputerze.