Wpisy z wrzesień, 2014

Maxthon

Maxthon Maxthon oparty jest na silniku Trident używanym przez Microsoft w przeglądarce Internet Explorer. Jest to nakładka na przeglądarkę Microsofu usprawniająca jej wydajność i poszerzająca funkcjonalność o szereg dodatkowych opcji. Maxthon jest skierowany do uzytkowników korzystających ze starszych wersji Internet Explorera. Przeglądarka zapewnia wiele dodatkowych opcji, m.in.: obsługę gestów myszy, system zakładek, filtry reklam, czytnik RSS, obsługę skórek, menedżer pobierania plików, narzędzie do robienia zrzutów ekranu oraz co najważniejsze jest znacznie bezpieczniejsza i dużo bardziej wydajna niż IE. Przeglądarka jest całkowicie darmowa i posiada bardzo wiele wersji językowych, w tym polską. Niestety przeglądarki oparte na silnikach Trident jeszcze długo nie będą idealne ze względu na wiele błędów jakie posiada silnik Trident. Niewątpliwą cechą takich przeglądarek jest duża tolerancja dotycząca kodu witryn www. Strony posiadające poważne błędy w kodzie często bardzo nieprawidłowo wyświetlają się w innych przeglądarkach, natomiast tu zazwyczaj nie ma z tym problemu. Przeglądarka ma bardzo niewielkie wymagania systemowe, a do poprawnej pracy wymaga zainstalowanego Internet Explorera w wersji minimum 6. To jest jednocześnie jej wadą. Internet Explorer występuje jedynie na platformach windowsowych co uzależnia Maxthona jedynie od tego systemu operacyjnego. Wersje na system Linux lub Mac OS nie istnieją.

Darmowe strony internetowe

Darmowe strony internetowe Zaglądając do Internetu i wpisując w wyszukiwarce hasło „darmowe strony internetowe”, wyskakuje nam wiele pozycji reklamujących się domen. Jednak musimy pamiętać, że firmy które oferują nam strony za darmo muszą na siebie zarobić i na pewno zrobią to naszym kosztem. W momencie utworzenia darmowej strony internetowej, zostanie nam odgórnie narzucona reklama oraz sposób i rozmiar zawartych na niej informacji. Najczęściej są to małe wielkości bajtowe, w granicach których nie jesteśmy w stanie pomieścić zaplanowanej wcześniej grafiki, a jedynie pospolity szablon oraz tekst, który nie zawsze przemawia do klienta. Musimy również pamiętać, że zakładając darmową stronę jesteśmy zdani na regulamin domeny oferującej swoje usługi i wszystkie niespodziewane zmiany z tym związane. Może się zdarzyć na przykład, że gdy już odpowiednio wypromujemy swoją stronę oraz sprawimy, że jej pozycja w wyszukiwarkach będzie stosunkowo wysoka, a firma oferująca nam swoje darmowe usługi usunie założoną przez nas stronę lub zmieni jej adres. Wtedy na marne pójdzie cała nasza ciężka praca, którą będziemy musieli zaczynać od nowa. Wszyscy wiemy jak trudna jest reklama oraz promowanie własnej oferty usługowej i sprzedażowej, dlatego wiemy również co może oznaczać utrata osiągniętej pozycji w marketingu i reklamie.

Ultracienkie wyświetlacze LCD

Ultracienkie wyświetlacze LCD Konstruktorzy i badacze ciągle dążą do osiągnięcia przez wyświetlacze LCD ideału. Takim ideałem byłby właśnie ultracienki wyświetlacz który w ogóle nie pobiera mocy do swojego działania. Urządzenia te są nazywane mianem papieru elektronicznego. W 2000 roku zostało wyprodukowane i zaprezentowane tego typu urządzenie. Niestety jak się później okazało, koszt produkcji przy użyciu tej technologii byłby ogromny i nieopłacalny. Z tego powodu wyświetlacze te nigdy nie trafiły do masowej produkcji. Budowę mini LCD rozpoczęto masowo w 2003 roku na Tajwanie. Jego twórcą jest francuska firma Nemoptic. Pomimo ogromnych chęci i ambicji konstruktorów wyświetlacz ten nie stanowi jeszcze ideału do jakiego wszyscy dążą. Trudność w produkcji dużych wyświetlaczy tego typu spowodowała, że jest on wielkości jedynie znaczka pocztowego. Z tego powodu ultracienkie wyświetlacze z Tajwanu zastąpią na razie standardowe wyświetlacze w kalkulatorach i zegarkach. Charakteryzują się one dużą lekkością i swoją niewielką szkodliwością dla oczu.

Działanie wyświetlaczy LCD

Działanie wyświetlaczy LCD Całą zasadę działania można podzielić na kilka odrębnych punktów przechodzenia źródła światła przez poszczególne warstwy wyświetlacza. Najprostszy model działania występuje w pasywnych wyświetlaczach LCD dlatego na jego podstawie zostanie prześledzony cały proces:
1. Światło wnika do wnętrza wyświetlacza gdzie następuje wstępna polaryzacja na filtrze polaryzacyjnym
2. Światło przenika przez elektrody i ciekły kryształ
3. Następuje obrócenie polaryzacji światła o 90o. Dzieje się tak dzięki mikrorowkom na elektrodach, które wymuszają odpowiednie położenie cząsteczek ciekłego kryształu.
4. Obrócenie polaryzacji pozwala na przejście światłu przez kolejną warstwę. Warstwę tą stanowi analizator, który pozwala przejść światłu spolaryzowanemu jedynie poziomo.
5. Za analizatorem znajduje się lustro w którym światło jest odbijane i wraca ono z powrotem. Znów przechodzi przez analizator, następnie przez ciekłe kryształy gdzie ulega ponownej polaryzacji po czym opuszcza wyświetlacz.
Efekt czerni uzyskiwany jest na tych wyświetlaczach dzięki takiemu uporządkowaniu cząsteczek ciekłego kryształu, które nie obraca polaryzacji. Powoduje to, że światło nie przejdzie przez analizator i na ekranie nic nie zobaczymy.

Google Chrome

Google Chrome Google Chrome to bardzo młoda przeglądarka. Jej premiera odbyła się w drugiej połowie 2008 roku i już dzień po premierze przeglądarka znalazła się na czwartym miejscu najpopularniejszych przeglądarek. Obecnie Chrome został wydany jedynie na platformy windowsowe jednak trwają prace nad wersjami pod systemu Linux i Mac OS. Co ciekawe przeglądarka nie powstała zupełnie od nowa, na nowym kodzie. Jej kod został oparty na innych aplikacjach tego typu dzięki rozwiązaniom open source’owym (m.in. Mozilla Firefox). Z tego właśnie powodu w pierwszych dniach istnienia przeglądarki Chrome w statystykach był widoczny i rozpoznawany jako Firefox. Przeglądarka jest szybka a do tego posiada bardzo niewielkie wymagania systemowe. Nie zabiera znacząco zasobów komputerowych. Jej poważną wadą jest instalacja razem z przeglądarką aplikacji Google Update. Aplikacja ta pozostaje już w systemie na stałe, ponieważ nie usuwa się razem z przeglądarką Chrome. Aplikacja Google Update ma za zadanie tworzenie furtek w innych przeglądarkach obchodzących jej zabezpieczenia. Na szczęście aplikację tę można w łatwy sposób wyłączyć.

Pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie strony internetowej Ważnym czynnikiem w promowaniu i utrzymywaniu jak najwyższej pozycji strony w Internecie jest jej pozycjonowanie. Polega ono na umieszczaniu specjalnych tekstów ze słowami kluczowymi z naszej branży w wyszukiwarkach internetowych i wyciąganie stron na lepsze pozycje. Pozycjonowaniem stron zazwyczaj zajmują się specjaliści, którzy żyją z komputerem i Internetem „za pan brat’. Obecnie jednak jest wiele książek i darmowych kursów w Internecie na temat pozycjonowania stron i jeżeli mamy tylko czas i odrobinę chęci, możemy sami się tej sztuki nauczyć. Jest to ciężka praca, ale przy odpowiednim wysiłku przyniesie oczekiwane efekty. Możemy oczywiście zlecić tą pracę fachowcom, którzy zrobią to szybko i sprawnie, a w obecnych czasach mamy mnóstwo konkurencyjnych firm, w których możemy do woli wybierać i przebierać, znajdując najkorzystniejszą dla nas ofertę. Niestety samo założenie strony internetowej na obecnym rynku nie wystarcza, aby znaleźć i zainteresować klienta musimy znaleźć się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej. Wszyscy bowiem wiemy, że 80% populacji korzystającej z Internetu szuka potrzebne mu informacje w wyszukiwarce internetowej, a połowa z nich zatrzymuje się na pierwszych dwudziestu znalezionych ofertach.

Czym jest wirus komputerowy?

Czym jest wirus komputerowy? Wirus komputerowy jest niewielkim programem zagnieżdżającym się na dysku twardym w strukturze plików i katalogów. Jego podstawową cechą jest zdolność do samopowielania. Nie bez powodu programy te nazwane zostały wirusami. Tak jak w życiu codziennym wirusy te potrafią przyprawić nas o silne bóle głowy. Najczęściej wirus infekujący nasz system ma za zadanie skuteczne utrudnienie użytkownikowi pracy z komputerem lub wyświetlanie denerwujących okienek z reklamami. Istnieją jednak wirusy dużo bardziej niebezpieczne. W zależności od celu programisty wirus taki może niszczyć nasze dane na dysku twardym, sczytywać wszelkiego rodzaju dane osobowe (np. loginy i hasła do naszych kont bankowych, numery kont bankowych itp.), rozsyłać za pośrednictwem naszego komputera spam, wyłączyć komputer. Istnieje również możliwość całkowitego przejęcia kontroli nad naszym komputerem przez programistę wirusa. Wirusy najczęściej przenoszą się poprzez zainfekowane pliki, które z pozoru wydają się nic nie znaczyć. Po znalezieniu się zainfekowanego pliku na komputerze, rozpoczyna się proces zagnieżdżania wirusa w naszym systemie plików. Po poprawnym zagnieżdżeniu wirus oprócz uprzykrzania nam życia zaczyna się powielać i dalej rozsyłać za pośrednictwem sieci internetowej. Stajemy się wtedy nosicielem.