Drukarka igłowa

Drukarka igłowa Inspiracją do powstania tego typu drukarki była maszyna do pisania. Druk przenoszony jest na papier dzięki taśmie nasączonej tuszem, dokładnie takiej samej jak w starych maszynach do pisania. Tekst generowany jest przez specjalne głowice. Głowice te wyposażone są w system igłowy (najczęściej 9 lub 24 igły). Odpowiednie igły, w zależności od drukowanego w danym momencie elementu, uderzają w taśmę nasączoną tuszem i odbijają w tej sposób małe punkty na papierze tworząc ostatecznie odpowiednią literę. Łatwo zauważyć, że tekst był drukowany na takiej drukarce, ponieważ widać jak każdy symbol składa się z malutkich punkcików. Drukarka ta z racji występowania taśmy z tuszem może drukować tylko w jednej barwie. Zdecydowanie nie nadaje się do drukowania obrazów oraz dodatkowo jest bardzo głośna. Jednak jej prostota sprawia, że nie posiada dużych wymagań co do papieru i nie zużywa dużo atramentu. Pomimo bardzo starej konstrukcji są one wykorzystywane do dziś. Mają główne zastosowanie w kasach fiskalnych do drukowania paragonów i faktur.

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa Druk w tych drukarkach odbywa się dzięki specjalnemu tonerowi. Toner to specjalnie przygotowany barwny proszek a jego cząstki są umieszczane na papierze. Sam wydruk jest dość skomplikowanym procesem. Drukarka wyposażona jest w specjalny światłoczuły wałek, który naświetlany jest światłem lasera. Naświetlane są tylko odpowiednie części wałka, dzieki czemu miejsca te tracą swój ładunek elektryczny. W zależności od typu drukarki miejsca naświetlone mogą stanowić miejsca do zadruku lub takie które mają pozostać czyste. Po naświetleniu wałka cząstki tonera przenoszą się na naświetlone/nienaświetlone (w zależności od typu) rejony. Następnie poprzez kontakt wałka z papierem cząstki tonera, znajdujące się na wałku, są przenoszone na papier. Dalej następuje utrwalenie wydruku oraz czyszczenie wałka. Pomimo tego, że proces wydaje się bardzo skomplikowany, drukują one z ogromną prędkością (większą niż drukarki atramentowe) i mają bardzo dobrą jakość wydruku. Toner w drukarce wystarcza na dość długo jednak jego koszt jest dość wysoki.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa Drukarki atramentowe, jak wskazuje sama nazwa, wykorzystują do druku atrament. Drukarka wyposażona jest w specjalne kartridże wypełnione atramentem. Sam druk odbywa się dzięki systemowi mikroskopijnych dysz. Malutkie krople atramentu wystrzeliwane są przez dysze na papier tworząc wydruk. Większość drukarek atramentowych umożliwia kolorowy wydruk. Z tego względu wyposażona jest w dwa kartridże: jeden napełniony czarnym atramentem, natomiast drugi zawiera 3 kolory atramentów (cyjan, karmazyn oraz żółty). Druk kolorowy odbywa się poprzez odpowiednie zmieszanie tych barw w celu utworzenia żądanego koloru (CMYK). Do drukarek atramentowych produkowane są również specjalne tusze fotograficzne, które mają poprawiać jakość wydruku zdjęć i obrazów. Tusze te są jaśniejsze, posiadające zwiększoną paletę barw przez co drukowane obrazy są bardziej żywe. Drukarka charakteryzuje się dość dobrą jakością oraz przyzwoitą prędkością wydruku. Niestety, w szczególności w przypadku tanich modeli, jest ona bardzo nieekonomiczna. Wykorzystują więcej tuszu niż jest to potrzebne do dobrej jakości wydruku, a sam tusz jest bardzo drogi (w szczególności do wydruków w kolorze).

Drukarka sieciowa

Drukarka sieciowa Drukarka sieciowa to drukarka która ma za zadanie obsłużenie więcej niż jednego komputera. To rozwiązanie pozwala ułatwić życie i zmniejszyć koszty. Drukarka ma największe zastosowanie w biura gdzie komputery zazwyczaj podłączone są do jednej sieci. W normalnych warunkach należałoby wyposażyć każdy komputer w osobną drukarkę lub za każdym razem dane do wydruku wysyłać na komputer połączony z drukarką, po czym otwarcie danych na drugim komputerze i wydruk. Pierwsza możliwość stanowi ogromny wydatek finansowy, natomiast druga wprowadza niepotrzebne zamieszanie w biurze. Drukarka sieciowa potrafi obsłużyć całą sieć komputerów. Są to zazwyczaj drukarki dośc znacznie ulepszone. Posiadają one dużo większe pojemniki z tuszem lub większe tonery, powiększone podajniki papieru oraz ogólnie zwiększona szybkość pracy. W ten sposób drukarka może mieć załadowany podajnik nawet do 3000 sztuk usprawniając grupowe użytkowanie. Drukowany dokument jest przesyłany bezpośrednio do drukarki i od razu drukowany.