Udział przeglądarek w rynku

Udział przeglądarek w rynku Użycie przeglądarek na rynku jest dość trudne do dokładnego oszacowania. Wiadome jest że od wielu lat Internet Explorer wiódł zdecydowany prym i nikt nie był w stanie mu zaszkodzić. Ostatnio jednak Internet Explorer Microsoftu zaczyna tracić coraz większą część rynku, głownie na rzecz Firefoxa. Tak przedstawia się pierwsze 6 najpopularniejszych przeglądarek na świecie (dane według www.netapplications.com z marca 2009):
1. Internet Explorer – 66.82%
2. Firefox – 22.05%
3. Safari – 8.23%
4. Chrome – 1.23%
5. Opera – 0.70%
6. Netscape – 0.69%

Co ciekawe sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej na rynku w naszym kraju. Tu Internet Explorer toczy już zacięta walkę z Firefoxem na bardzo wysokim poziomie. Obie przeglądarki stale zmieniają się miejscami lidera. Tak przedstawia się pierwsze 8 najpopularniejszych przeglądarek w Polsce (dane według ranking.pl z kwietnia 2009):

1. Firefox – 45.8%
2. Internet Explorer – 44.2%
3. Opera – 8.2%
4. Chrome – 1%
5. Safari – 0.4%
6. Mozilla Suite – 0.1%
7. Opera Mini – 0.1%
8. SeaMonkey – 0.1%
Jeśli chodzi o silniki przeglądarek to zdecydowanie najpopularniejszy jest Trident, co wynika z przewodnictwa Internet Explorera na rynku światowym. Za Tridentem znajdują się w kolejności: Gecko, WebKit/KHTML, Presto.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa Przeglądarka internetowa jest programem komputerowym, którego głównym zadaniem jest wyświetlanie stron internetowych, pobieranie plików oraz odtwarzanie multimediów. Do poprawnej komunikacji przeglądarki internetowe zazwyczaj korzystają z protokołów HTTP, w niektórych przypadka używane są również protokoły FTP, HTTPS i Gopher. Dziś na rynku przeglądarek internetowych toczy się zacięta wojna o użytkowników. Za przeglądarkę dobrą można uznać taka, która obsługuje technologie takie jak: HTTP, HTTPS, XML, HTML, arkusze stylów CSS, ciasteczka, Flash, Java i JavaScript oraz najpopularniejsze formaty plików graficznych. W celu przyciągnięcia do siebie użytkowników, programiści oferują w przeglądarkach wiele dodatkowych funkcji mających ułatwić korzystanie z internetu. Do takich funkcji należą miedzy innymi: menedżery pobierania plików, zapamiętywanie haseł i loginów, gesty myszy oraz skróty klawiaturowe, filtry reklamowe, wyświetlanie stron w postaci zakładek, czytniki RSS, wbudowane programy odpowiadające za obsługę poczty elektronicznej, silniki przyspieszające wyświetlanie stron www oraz wiele, wiele innych.