Karta graficzna

Karta graficzna Karta graficzna powstała, aby zapewnić komunikację monitora z komputerem. Przechowuje ona informacje o obrazie jaki ma zostać wyświetlony na ekranie i steruje odpowiednio samym monitorem. Działanie pierwszych kart graficznych ograniczało się jedynie do wyświetlania znaków alfabetu łacińskiego. W miarę rosnącego postępu technologicznego karty przechodziły ciągłe rewolucje. Zaczęły się pojawiać kolory, akceleracja 2D a następnie 3D, funkcje przyśpieszające pracę wielu programów. Dziś karty te oprócz wspomnianych już funkcji oferują mnóstwo nowinek technologicznych umożliwiających zbliżanie się obrazu wyświetlanego na monitorze do ideału, czyli takiego jaki widzimy w otaczającym nas świecie. Każda karta graficzna składa się z: procesora graficznego, pamięci obrazu, pamięci ROM, przetwornika cyfrowo-analogowego, interfejsów na slocie karty oraz interfejsów umożliwiających wymianę danych między kartą a resztą komputera. Procesor graficzny stanowi najważniejszy element, ponieważ steruje on pracą wszystkich pozostałych podzespołów.

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa Karta dźwiękowa jest odpowiedzialna za rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku na naszym komputerze. Obecnie większość płyt głównych jest wyposażona w tzw. zintegrowaną kartę dźwiękową, czyli układ na stałe wbudowany do konstrukcji płyty głównej. Zintegrowana karta dźwiękowa w zupełności wystarcza dla amatorskich potrzeb. Dla osób, które zajmują się profesjonalną obróbką dźwięku, melomanów i wszelkich wielbicieli idealnego dźwięku istnieją karty dźwiękowe stanowiące właśnie karty rozszerzeń. Zazwyczaj karty te są wpinane do płyty głównej za pomocą specjalnego slotu PCI. Istnieją jednak również zewnętrzne karty dźwiękowe podłączane poprzez USB. Są one kierowane głównie do osób, które nie mają już wolnego slotu na kartę dźwiękową lub dla posiadaczy laptopów. Karty dźwiękowe zbudowane są zazwyczaj z następujących elementów: generator dźwięku, przetworniki A/C i C/A (rejestracja i odtwarzanie dźwięku), wzmacniacz wyjściowy, mikser dźwięku (łączy dźwięki z różnych źródeł), interfejsu midi (zapewnia komunikację karty z instrumentami muzycznymi) oraz interfejsu zapewniającego poprawną komunikację z komputerem.

Karta telewizyjna

Karta telewizyjna Karta telewizyjna to karta rozszerzeń będąca urządzeniem wejścia/wyjścia w komputerze. Jej podstawowym zadaniem jest umożliwienie odbioru telewizji i wyświetlanie obrazu na ekranie monitora komputerowego. Obsługuje ona naziemne odbiorniki telewizyjne, telewizję satelitarną a nawet telewizję cyfrową. Oprócz odtwarzania obrazu telewizyjnego karta może go przetwarzać i rejestrować. Obecnie karty telewizyjne wyposażane są w wiele rozmaitych wejść i wyjść analogowych co pozwala na podłączenie do niej różnorodnych urządzeń dodatkowych (np. video, telewizor albo konsole gier telewizyjnych). Z pomocą karty telewizyjnej możemy zapisywać oglądane przez nas sekwencje video na dysku komputera i poddawać je drobnym obróbkom. Dziś, co ciekawe, większość kart graficznych posiada proste wbudowane układy kart telewizyjnych. Pozwalają one np. na podłączenie do karty graficznej telewizora i wyświetlanie obrazu z komputera na ekranie odbiornika telewizyjnego. Ostatnio na rynku zaczęły się również pojawiać specjalne tunery telewizyjne z możliwością podłączenia do komputera i współpracy z nim. Komunikacja między komputerem tunerem odbywa się za pomocą portu USB.

Karta sieciowa

Karta sieciowa Karta sieciowa jest kartą rozszerzeń umożliwiającą podłączenie do internetu, choć nie tylko. Przetwarza ona pakiety danych dostarczane z zewnątrz na sygnały odczytywane przez komputer. Ponieważ głównym zadaniem kart sieciowych jest umożliwienie uzyskania połączenia internetowego posiadają one swój unikalny numer seryjny nadawany przez producenta zwany adresem MAC. Adres ten jest zazwyczaj na stałe zapisany w pamięci karty jednak istnieje również możliwość ręcznej zmiany tego adresu. Karta sieciowa umożliwia podłączenie tylko i wyłącznie za pomocą kabla. Oprócz dostarczania interentu do komputera, za pomocą tej karty można tworzyć np. domowe lub biurowe sieci komputerowe. Połączone w ten sposób ze sobą komputery, komunikują się bezpośrednio, umożliwiając bezproblemową wymianę danych między nimi. Istnieją również karty sieciowe umożliwiające bezprzewodową komunikację z internetem oraz innymi komputerami. Są to popularne karty wi-fi. Karty sieciowe potrafią w jednym momencie obsługiwać tylko jeden standard sieciowy.