Działanie wyświetlaczy LCD

Działanie wyświetlaczy LCD Całą zasadę działania można podzielić na kilka odrębnych punktów przechodzenia źródła światła przez poszczególne warstwy wyświetlacza. Najprostszy model działania występuje w pasywnych wyświetlaczach LCD dlatego na jego podstawie zostanie prześledzony cały proces:
1. Światło wnika do wnętrza wyświetlacza gdzie następuje wstępna polaryzacja na filtrze polaryzacyjnym
2. Światło przenika przez elektrody i ciekły kryształ
3. Następuje obrócenie polaryzacji światła o 90o. Dzieje się tak dzięki mikrorowkom na elektrodach, które wymuszają odpowiednie położenie cząsteczek ciekłego kryształu.
4. Obrócenie polaryzacji pozwala na przejście światłu przez kolejną warstwę. Warstwę tą stanowi analizator, który pozwala przejść światłu spolaryzowanemu jedynie poziomo.
5. Za analizatorem znajduje się lustro w którym światło jest odbijane i wraca ono z powrotem. Znów przechodzi przez analizator, następnie przez ciekłe kryształy gdzie ulega ponownej polaryzacji po czym opuszcza wyświetlacz.
Efekt czerni uzyskiwany jest na tych wyświetlaczach dzięki takiemu uporządkowaniu cząsteczek ciekłego kryształu, które nie obraca polaryzacji. Powoduje to, że światło nie przejdzie przez analizator i na ekranie nic nie zobaczymy.