Generowanie wirusów

Generowanie wirusów W internecie można znaleźć mnóstwo tak zwanych generatorów wirusów. SÄ… to przyjazne użytkownikowi programy pozwalajÄ…ce na stworzenie wÅ‚asnego wirusa od podstaw. Generatory te zostaÅ‚y opracowane w taki sposób, aby praktycznie każdy kto ma jako takie pojÄ™cie o komputerze mógÅ‚ stworzyć swój wÅ‚asny wirus komputerowy. Generatory te sÄ… oczywiÅ›cie napisane w asemblerze i w takim również jÄ™zyku programowania tworzÄ… efekt koÅ„cowy czyli wirus komputerowy. Program zbudowany jest moduÅ‚owo. W poszczególnych etapach tworzenia wirusa użytkownik dostosowuje jego parametry, czyli miÄ™dzy innymi rodzaj wykonywanego przez wirus dziaÅ‚ania oraz zakres plików jakie majÄ… być infekowane na komputerze „ofiary”. Dodatkowo, co niestety jest najgorsze, generatory te sprawujÄ… również rolÄ™ samouczka. Oprócz samego programu generator tworzy w asemblerze źródÅ‚a, które pozwalajÄ… twórcy na dokÅ‚adnie przeanalizowanie kodu i ewentualnÄ… naukÄ™. Istnieje wiele generatorów wirusów komputerowych. Najpopularniejsze z nich to m.in.: Instant Virus Production Kit, Phalcon-Skism Mass Produced Code Generator oraz G Squared.

Wirusy towarzyszÄ…ce

Wirusy towarzyszące Wirusy te w swoim działaniu wykorzystują pewną właściwość systemu DOS, dotyczącą kolejności uruchomienia programów posiadających identyczną nazwę, ale zupełnie inne rozszerzenia (np. exe lub bat). Kiedy w systemie DOS podajemy nazwę jakiegoś programu bez podania rozszerzenia następuje wyszukanie tego programu w odpowiedniej kolejności możliwych rozszerzeń. Kolejność ta za każdym razem wygląda następująco: com, exe oraz bat. Wirus wykorzystuje pierwsze z przeszukiwanych rozszerzeń, czyli com. Program macierzysty wirusa wyszukuje folderów, w których programy posiadają rozszerzenia exe lub bat. W momencie znalezienia takie programu, wirus umieszcza swój kod w pliku nazwanym identycznie jak znaleziony program, ale nadając mu rozszerzenie com. Po takiej operacji każde podanie przez użytkownika nazwy programu z pominięciem rozszerzenia pliku powoduję rozpoczęcie wyszukiwania od rozszerzenia com, a co za tym idzie uruchomienie samego wirusa. Dzięki uruchomieniu tego zainfekowanego pliku, macierzysty program wirusa uzyskuje możliwość sterowania komputerem.

Programowanie wirusów

Programowanie wirusów Wirusa można napisać praktycznie w dowolnym języku programowania (np. popularny język C lub C++). W praktyce jednak najlepsze wirusy powstają w asemblerze i takich jest zdecydowanie najwięcej. Asembler jest niskopoziomowym językiem programowania dzięki czemu daje on możliwość łatwego dostępu do pamięci i portów komputera. Dodatkowo jego ważną cechą jest duża zwięzłość kodu programu. Nie bez znaczenia jest też wielkość takiego pliku. Języki wysokopoziomowe (np. wymieniony już język programowania C) generują pliki o wielkości nawet kilkuset kilobajtów, kiedy ten sam program napisany w asemblerze zajmie tylko kilka-kilkanaście bajtów. Dzięki temu możemy nawet nie zauważyć, że ściągneliśmy plik z wirusem, gdyż jego pobranie zajmie ułamki sekundy. Długość kodu oraz szybkość działania programów napisanych w asemblerze jest bardzo optymalna. Jedyną wadą tego typu programowania jest fakt, że program nie zadziała na komputerach o innej architekturze. Właśnie z tego powodu Linux jest uważany za bardzo bezpieczny system gdyż wirusy napisane w asemblerze po prostu na nim nie zadziałają. W programowaniu wirusa można również wykorzystać języki makr. Z języków tych korzystają często edytory tekstowe i arkusze kalkulacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu wirus ma możliwość zagnieżdżania się w niemal każdym otwieranym arkuszu lub dokumencie tekstowym.