Programy „wirusopodobne”

Programy Zasadniczą różnicą między wirusem, a programem „wirusopodobnym” jest brak ingerencji w kod plików znajdujących się na komputerze „ofiary”. Ich działanie może być również bardzo szkodliwe. Najbardziej znane programy „wirusopodobne” to:
– robaki – programy te właściwie nie wyrządzają szkód w komputerze. Ich podstawowym zadaniem jest masowe powielanie się mające na celu zapychanie dysku twardego. Występują najczęściej w dużych sieciach komputerowych.
– konie trojańskie (trojany) – koń trojański, z racji swojej nazwy, atakuje nasz komputer w sposób przebiegły. Zazwyczaj ukryty jest pod nazwą znanego i popularnego programu. Po pobraniu i uruchomieniu takiego programu odnosimy wrażenie, że wszystko działa jak należy. W rzeczywistości jednak uruchomiliśmy w tle program, która zaczyna wykonywać swoje dzieło zniszczenia. Specjalną odmianą trojanów są bomby logiczne. Różnią się one jedynie tym, że rozpoczęcie ich działania może być opóźnione w czasie.
– króliki (bakterie) – ten typ programów ma na celu maksymalne spowolnienie pracy naszego komputera. Wykorzystuje całą moc obliczeniową maszyny do reprodukcji samego siebie. Bakterie kopiują się w bardzo szybkim tempie. Każda nowa kopia zaczyna kopiować samą siebie tworząc istny łańcuch kopiujący znacząco spowalniający nasz komputer.
– hoaxy – są to fałszywki wyświetlające się na ekranie komputera zazwyczaj w postaci dużego, denerwującego baneru. Na banerze znajduje się zazwyczaj informacja o nowym groźnym wirusie z prośbą o rozesłanie jej do jak największej liczby osób. Głównym ich zadaniem jest po prostu denerwowanie ludzi poprzez stałe wyświetlanie na ekranie. Czasem jednak na banerze może pojawić się informacja, że mamy już tego wirusa i znajduję się on w pliku…. „tu pada nazwa”. W rzeczywistości okazuje się, że jest to ważny plik systemowy, a jego usunięcie może unieruchomić nasz system.